O firmie

02.03.2020

Cytykolina wspiera pacjentów po udarach

Cytykolina wspiera pacjentów po udarach

Co roku na udar niedokrwienny mózgu choruje aż 80 tys. Polaków. W związku z rosnącą liczbą osób po 65 r.ż. odsetek udarów w przeciągu najbliższych 15 lat wzrośnie aż o 37% wśród mężczyzn i 38% wśród kobiet. Dużym wsparciem w leczeniu pacjentów okazuje się cytykolina. Co o tej substancji czynnej sądzi środowisko naukowe? Zapraszamy do przeczytania krótkiego artykułu prof. dr hab. n. med. Agnieszki Słowik.

prof. dr hab. n. med.  Agnieszka Słowik – kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Konsultant Krajowy w dziedzinie neurologii

Obok depresji i otępienia udar stanowi jedną z  chorób najbardziej upośledzających codzienne funkcjonowanie. Znaczny odsetek chorych,  którzy przebyli udar wymaga całodobowej opieki w zakresie wszystkich codziennych czynności. Ich realizacja wiąże się często z bardzo dużym zaangażowaniem osób bliskich i z dużymi nakładami finansowymi.

Działanie neuroprotekcyjne cytykoliny u chorych na ostry udar mózgu zostało udokumentowane w wielu badaniach klinicznych opublikowanych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat i potwierdzone w kilku znaczących meta-analizach. Stwierdzono, że cytokolina poprawia sprawność chorych na ostry udar mózgu, szczególnie w połączeniu z rehabilitacją. Potwierdzono także skuteczność cytykoliny w odniesieniu do poprawy funkcji poznawczych i jakości życia u chorych leczonych przewlekle już po okresie ostrym choroby.  

Na polskim rynku cytykolina dostępna jest w postaci leku oraz suplementów diety. Jedynie cytykolina zarejestrowana jako lek na receptę, dostępna jest w postaci roztworu zawierającego 1000 mg cytykoliny. Jest on zarejestrowany w terapii zaburzeń neurologicznych spowodowanych incydentem mózgowo-naczyniowym. Otworzyło to nowe możliwości farmakoterapii pacjentów po przebytych incydentach mózgowo-naczyniowych. 

Share: